Na czym polega pielęgnacja i konserwacja szyb kominkowych?
- Szczegóły
Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż komina w swoim domu. Jest to nie tylko świetne źródło ciepła, ale także niezwykle designerski element, nadający wnętrzu przytulności. Chociaż większość osób zdaje sobie sprawę z konieczności regularnego czyszczenia i konserwacji wnętrza kominka, to często pomijane są inne, równie istotne części, jak na przykład szyby.
Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja szyb kominkowych?
Szyby kominkowe elementem narażonym na wiele niekorzystnych czynników. Aby mogły one prawidłowo spełniać swoje funkcje, należy zapewnić im odpowiednią konserwację oraz pielęgnację. Ma to wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także odporność na uszkodzenia. Podczas spalania opału w kominku wytwarza się sadza, która osadza się na całym wnętrzu, w tym także na szybie. Wpływa ona niekorzystnie nie tylko na wygląd szyby, ale także na wydajność całego kominka.
Przepalona sadza jest naprawdę ciężka do usunięcia domowymi sposobami, dlatego też warto postawić na specjalistyczną chemię do kominków. Dzięki temu proces jej usuwania przebiegnie znacznie szybciej. Warto pamiętać, że sadzę powinno się zmywać po każdym użyciu kominka, po wystudzeniu. W innym przypadku osad będzie jeszcze trudniejszy do usunięcia. Przed rozpoczęciem warto wyposażyć się w gazety czy inny materiał do zabezpieczenia podłogi.
Jak przebiega konserwacja szyb kominkowych?
Na początku konieczne jest zabezpieczenie podłoża. Następnie szybę kominka należy przetrzeć wilgotną ścierką. W przypadku mocno zabrudzonej powierzchni zaleca się użycie specjalnych środków czyszczących. Do czyszczenia należy używać miękkiej gąbki, aby nie porysować powierzchni. Niektóre płyny zabezpieczają szybę przed nowymi zabrudzeniami. Po wyczyszczeniu szybę należy wypolerować suchą szmatką.